Spała-HOWTO

czyli jak trafić na Pingwinaria 2010

1. Gdzie to jest

Pingwinaria 2010, dla odmiany odbywaja się w centrum Polski w Spale.
Spała - miejscowość "uzdrowiskowa" (mieszkam w pobliżu i nie czuje się zdrowiej niż rodzina z Mysłowic) otoczona ze wszystkich stron lasami. Niedaleko naszego ośrodka przepływa rzeczka Gać natomiast bliżej centrum Spały rzeka Pilica, o której zapewne więcej osób słyszało.
Generalnie należy kierować się na drogę nr 48, która łączy Tomaszów Mazowiecki i Białobrzegi. Do najbliższego miasta ze Spały jest 10-12 kilometrów i jest to Tomaszów Mazowiecki
Spośród środków transportu zbiorowego do Spały dociera tylko PKS. Wysiadamy na przystanku i do ośrodka idziemy pieszo.

Na mapce z mapy.google.pl można wpisać miejscowość z której wyruszamy, ale czasem źle wyznacza trasę. Z Warszawy kieruje nas na droge nr 8 i przed Tomaszowem za Czerniewicami, każe skręcić w lewo na leśną drogę. Jest to najkrótsza droga, ale jest tam zakaz wjazdu i panowie leśnicy wlepią mandat.

Wyświetl większą mapę

2. Jak tam trafić


a) samochodem

Dojazd do Spały w zależności z którego województwa dojeżdzasz (alfabetycznie):
 • dolnośląskie - dojeżdzamy do drogi krajowej nr 8 i kierujemy sie w stronę Warszawy. Przejeżdzamy przez Wieluń, Bełchatów, i dojeżdzamy do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie zjeżdzamy z drogi nr 8 w lewo na Łódz. Droga jest w tym miejscu dwujezdniowa a zjazd na wiadukcie. Skręcamy w prawo w stronę centrum, jest to ul. Ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Przed wyjazdem z Tomaszowa uważajcie na panów w niebieskich mundurach :-). Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • kujawsko-pomorskie - kierujemy sie do drogi nr 1 i jedziamy na Łódz. Dojeżdzamy do Łodzi i kierujemy sie na Opoczno/Tomaszów względnie Januszewice (wieś przed Opocznem gdzie kończy się droga 713) drogą 713. Mijamy po drodze Kurowice, Rokiciny, Ujazd. Wjeżdzamy do Tomaszowa ulicą Ujezdzką. Dojeżdzamy do skrzyżowania z ulicą Warszawską i skręcamy w lewo. Za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • lubelskie - wbijamy się na drogę E372 w stronę Warszawy. W Kurowie skręcamy w drogę krajową 12 i jedziemy do Radomia i następnie do Opoczna. W Opocznie kierujemy się na Rawę Mazowiecką, czyli na rondzie prosto drogą 726. W Inowłodzu skręcamy w lewo w drogę 48 do Tomaszowa. Jedziemy i już za 5-8 kilometrów jesteśmy u celu.
 • lubuskie - nigdy nie byłem w tej części Polski, ale z mapy wyczytałem, że nalezy dojechać do Poznania, a później do Łodzi. Z Łodzi mamy dwie drogi. Możemy pojechać krajową jedynką na południe do Piotrkowa Trybunalskiego, a następnie na ósemką do Warszawy. Dojeżdzamy do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie zjeżdzamy z drogi nr 8 w lewo na Łódz. Droga jest w tym miejscu dwujezdniowa a zjazd na wiadukcie. Skręcamy w prawo w stronę centrum, jest to ul. Ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
  Możemy też z Łodzi kierować się na Opoczno/Tomaszów względnie Januszewice (wieś przed Opocznem gdzie kończy się droga 713) drogą 713. Mijamy po drodze Kurowice, Rokiciny, Ujazd. Wjeżdzamy do Tomaszowa ulicą Ujezdzką. Dojeżdzamy do skrzyżowania z ulicą Warszawską i skręcamy w lewo. Za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • łódzkie - miejscowość Spała leży w województwie łódzkim, więc myślę, że kazdy wie gdzie jest. Dla przypomnienia jest tuż obok Tomaszowa w stronę Białobrzeg przy drodze 48. Poza tym w zależności z którego zakątka łódzkiego jedziemy droga jest inna. Tym razem odsyłam do mapy samochodowej.
 • małopolskie - ruszamy do Kielc drogą 73 lub 7 w zależności czy mieszkamy bliżej Tarnowa, czy Krakowa. W Kielcach na Piotrków Tryb./Sulejów drogą 74. Teraz uwaga zjeżdzamy na drugi drugorzędne ale dzięki temu robimy niezły skrót. We wsi Żarnów skręcamy na Opoczno w drogą 726. W Opocznie kierujemy się na Rawę Mazowiecką, czyli na rondzie prosto drogą 726 (w dalszym ciągu). W Inowłodzu skręcamy w lewo w drogę 48 do Tomaszowa. Jedziemy i już za 5-8 kilometrów jesteśmy w Spale.
 • mazowieckie - musicie dojechać do drogi nr 8 i skierować się na Wrocław. Zjeżdzacie do Tomaszowa Mazowieckiego pierwszym zjazdem. Zaczyna się Tomaszów, po lewej stronie macie zakłady drobiarskie. Za tym budynkiem skręcacie w lewo. Dalej już prosta droga około 12-15 kilometrów do Spały. Jeśli przegapicie pierwszy zjazd to nic straconego zjeżdzacie drugim. Będzie wiadukt kolejowy i za nim zjazd w prawo na Łódz. Dalej znów w prawo do centrum, już nie na Łódz. Zaczyna sie Tomaszów ul. ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
  Jeśli mieszkacie w okolicach Radomia to będzie lepiej jak dojedziecie do drogi nr 48 i skręcicie w stroną Tomaszowa Mazowieckiego. Spała jest po drodze przed Tomaszowem.
 • opolskie - drogą 45 lub 46 jedziamy do Opola. Następnie 45 do Kluczborka i dalej do Wielunia. Dalej to już łatwo bo ósemką w strone Warszawy. Dojeżdzamy do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie zjeżdzamy z drogi nr 8 w lewo na Łódz. Droga jest w tym miejscu dwujezdniowa a zjazd na wiadukcie. Skręcamy w prawo w stronę centrum, jest to ul. Ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • podkarpackie - generalnie do Kielc. Albo 4 do Tarnowa i 73 do Kielc, albo 77 do Sandomierza i następnie 74 do Kielc. W Kielcach na Piotrków Tryb./Sulejów drogą 74. Teraz uwaga zjeżdzamy na drugi drugorzędne ale dzięki temu robimy niezły skrót. We wsi Żarnów skręcamy na Opoczno w drogą 726. W Opocznie kierujemy się na Rawę Mazowiecką, czyli na rondzie prosto drogą 726 (w dalszym ciągu). W Inowłodzu skręcamy w lewo w drogę 48 do Tomaszowa. Jedziemy i już za 5-8 kilometrów jesteśmy w Spale.
 • podlaskie - myślałem, że będę miał problem z opisem ale nie. Jedziemy spokojnie cały czas drogą 8 w stronę Wrocławia na południe. Mijamy Warszawę i za stolicą około 100 kilometrów mamy Tomaszów Mazowiecki. Zjeżdzacie do Tomaszowa pierwszym zjazdem. Zaczyna się Tomaszów, po lewej stronie macie zakłady drobiarskie. Za tym budynkiem skręcacie w lewo. Dalej już prosta droga około 12-15 kilometrów do Spały. Jeśli przegapicie pierwszy zjazd to nic straconego zjeżdzacie drugim. Będzie wiadukt kolejowy i za nim zjazd w prawo na Łódz. Dalej znów w prawo do centrum, już nie na Łódz. Zaczyna sie Tomaszów ul. ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • pomorskie - dojeżdżamy do Łodzi najlepiej chyba słynną jedynką przez Toruń, Włocławek. Dojeżdzamy do Łodzi i kierujemy sie na Opoczno/Tomaszów względnie Januszewice (wieś przed Opocznem gdzie kończy się droga 713) drogą 713. Mijamy po drodze Kurowice, Rokiciny, Ujazd. Wjeżdzamy do Tomaszowa ulicą Ujezdzką. Dojeżdzamy do skrzyżowania z ulicą Warszawską i skręcamy w lewo. Za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • śląskie - drogą nr 1 na Częstochowę, Łódz. W okolicach Piotrkowa Trybunalskiego jedziemy przez moment autostradą i wtedy skręcamy na Warszawę w drugę nr 8. Dojeżdzamy do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie zjeżdzamy z drogi nr 8 w lewo na Łódz. Droga jest w tym miejscu dwujezdniowa a zjazd na wiadukcie. Skręcamy w prawo w stronę centrum, jest to ul. Ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • świętokrzyskie - jedziemy do miasta wojewódzkiego czyli do Kielc. W Kielcach na Piotrków Tryb./Sulejów drogą 74. Teraz uwaga zjeżdzamy na drugi drugorzędne ale dzięki temu robimy niezły skrót. We wsi Żarnów skręcamy na Opoczno w drogą 726. W Opocznie kierujemy się na Rawę Mazowiecką, czyli na rondzie prosto drogą 726 (w dalszym ciągu). W Inowłodzu skręcamy w lewo w drogę 48 do Tomaszowa. Jedziemy i już za 5-8 kilometrów jesteśmy w Spale.
  Osoby z północy województwa mogą drogą 42 dojechać do Końskich, następnie 746 do Żarnowa. Z Żarnowa tak jak powyżej.
 • warmińsko-mazurskie - nigdy nie byłem na Mazurach. Może mnie ktoś zaprosi? OK. Jedziemy do Spały. Najpierw na Warszawę. Może to być drogą 7, 51, 63, lub jeszcze inną. W Warszawie jedziemy na Wrocław (ewentualnie Katowice - w zależności które miasto pojawi się na tablicach) drogą nr 8. Za stolicą około 100 kilometrów mamy Tomaszów Mazowiecki. Zjeżdzacie do Tomaszowa pierwszym zjazdem. Zaczyna się Tomaszów, po lewej stronie macie zakłady drobiarskie. Za tym budynkiem skręcacie w lewo. Dalej już prosta droga około 12-15 kilometrów do Spały. Jeśli przegapicie pierwszy zjazd to nic straconego zjeżdzacie drugim. Będzie wiadukt kolejowy i za nim zjazd w prawo na Łódz. Dalej znów w prawo do centrum, już nie na Łódz. Zaczyna sie Tomaszów ul. ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicę Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
 • wielkopolskie - najpierw do Poznania. Następnie dwójką do Konina. Później 72 do Łodzi. Z Łodzi mamy dwie drogi. Możemy pojechać krajową jedynką na południe do Piotrkowa Trybunalskiego, a następnie na ósemką do Warszawy. Dojeżdzamy do Tomaszowa Mazowieckiego gdzie zjeżdzamy z drogi nr 8 w lewo na Łódz. Droga jest w tym miejscu dwujezdniowa a zjazd na wiadukcie. Skręcamy w prawo w stronę centrum, jest to ul. Ujezdzka. Mniej więcej kilometr dalej na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
  Możemy też z Łodzi kierować się na Opoczno/Tomaszów względnie Januszewice (wieś przed Opocznem gdzie kończy się droga 713) drogą 713. Mijamy po drodze Kurowice, Rokiciny, Ujazd. Wjeżdzamy do Tomaszowa ulicą Ujezdzką. Dojeżdzamy do skrzyżowania z ulicą Warszawską i skręcamy w lewo. Za przejazdem kolejowym w prawo na dużym rozjeździe w ulicą Wysoką. Po około 12 kilometrach jesteśmy w Spale.
  Osoby z południa województwa (okolice Kalisza) mogą pojechać drogą 12na Sieradz, a następnie Piotrków. Dojeżdzamy do drogi nr 8 i na Warszawę. Dalszy opis j/w.
 • zachodniopomorskie - okolice Szczecina, Stargardu trójką do Gorzowa Wielkopolskiego i następnie do Poznania. Osoby z Koszalina i okolic drogą 11 do Piły i Poznania. Z Poznania dwójką do Konina i następnie do Łodzi. Szczegóły przeczytajcie dla woj. wielkopolskiego.
Gdy już wiedziemy do Spały od strony Tomaszowa Mazowieckiego (zjeżdzając z drogi nr 8, lub jadąc z Łodzi) po prawej stronie mamy charakterystyczną wieżę ciśnień z czerwonej cegły. 100 metrów za nią jest skrzyżowanie i skręcamy w lewo w kierunku miejscowości Konewka.
Jeśli jednak jedziemy od strony Opoczna (po drodze mieliśmy Inowłódz) to na skrzyżowaniu skręcamy w prawo w kierunku miejscowości Konewka.
Teraz jedziemy około 1km przez las i po lewej stronie mamy bodajże 2 domy i nasz hotel Zacisze. Jest to ostatni budynek przy tej drodze.
Jeśli dojedziemy do następnego skrzyżowania to znaczy, że przejechaliśmy i musimy zawrócić.


Mapa samej Spały dostępna pod tym linkiem.Wyświetl większą mapę Dojazd z północy drogą nr 8
Wyświetl większą mapę Dojazd z Łodzi drogą nr 713
Wyświetl większą mapę Dojazd z południa z OpocznaHotel ZACISZEWejście do ośrodka "Zacisze"

Wieża ciśnień2Około 100m za tą wieżą na skrzyżowaniu w stroną miejscowości Konewka


b) pociągiem/autobusem

Jeśli jedziemy PKP lub PKS to musimy dojechać do Tomaszowa Mazowieckiego (niektórzy bedą przejeżdzać przez Spałę w drodze do Tomaszowa).
Z Tomaszowa jedziemy autobusem do Spały. Rozkład jazdy znajdziemy TUTAJ


Poniżej wyciąg z rozkładu jazdy PKS Tomaszów Mazowiecki.
OdjazdPrzyjazdRelacja
4:204:37TOMASZÓW MAZOWIECKI - ODRZYWÓŁ
6:206:32TOMASZÓW MAZOWIECKI - WARSZAWA DW.ZACHODNI przez GRÓJEC
7:107:18ŁÓDŹ - RADOM D.A. przez TOMASZÓW MAZOWIECKI
7:407:52TOMASZÓW MAZOWIECKI - OPOCZNO przez INOWŁÓDZ
8:559:05ŁÓDŹ - NOWE MIASTO NAD PILICĄ
11:2511:37ŁÓDŹ - OPOCZNO przez INOWŁÓDZ
12:0012:12ŁÓDŹ - NOWE MIASTO NAD PILICĄ
12:5513:07ŁÓDŹ - LIPINY przez INOWŁÓDZ
13:3513:44ŁÓDŹ - LUBLIN D.A. przez RADOM D.A., PUŁAWY
13:4013:52TOMASZÓW MAZOWIECKI - WARSZAWA DW.ZACHODNI
15:0015:12TOMASZÓW MAZOWIECKI - ROSZKOWA WOLA przez SPAŁA
15:5516:07ŁÓDŹ - LIPINY przez INOWŁÓDZ
17:1017:22ŁÓDŹ - NOWE MIASTO NAD PILICĄ
Najwygodniej będą mieli mieszkańcy Łodzi. Mogą wsiąźć do autobusu i bez przesiadek dojechać do Spały.
Dlatego polecam podróż przez Łódz. Dworzec w Łodzi nazywa się Łódz Fabryczna i w jednym miejscu jest PKP i PKS, więc można dojechać czymkolwiek do Łodzi (jest to duże miasto więc połączenia z innymi miastami w Polsce na pewno ma) i dalej bez nerwów i przesiadek dojechać do Spały.

Dosyć wygodnie podróż może odbyć się z Warszawy. Z dworca zachodniego mniej więcej co godzinę odjeżdżaja autobusy bezpośrednio do Tomaszowa, lub jest on stacją pośrednią np.: kursy do Wrocławia są przez Tomaszów.

Jeśli chodzi o PKP to niestety do Tomaszowa to jest krucho.
Z Łodzi są bodajże dwa pociągi, z Warszawy wszystkie pociągi są z przesiadką w Koluszkach która może potrwać długie minuty (jeśli nie z godzinkę).
Jest jeden pociąg bez przesiadek z Krakowa. Dwa razy już go likwidowali więc nie mogę dać głowy czy jednak będzie kursował w marcu

Lepsze połączenie PKP jest do pobliskiego Piotrkowa Trybunalskiego, ale z Piotrkowa do Tomaszowa trzeba PKS złapać i w Tomaszowie następny, więc to mija się z celem.

Według mnie najszybciej i najwygodniej dostać się PKP do Warszawy lub Łodzi i z tamtąd PKS bezpośrednio do Spały lub z przesiadką w Tomaszowie.
Oczywiście możliwości jak i kierunków jest setki. Z Opoczna lub Radomia dojedziemy bezpośrednio do Spały w drodze do Tomaszowa.

W Tomaszowie dworzec PKS i PKP są naprzeciw siebie, wystarczy przejść na drugą stronę jezdni, na pewno się nie zgubicie


3. Jak tam jest

Spała – wieś wczasowa w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz. Mieszkańców jest niewielu, wikipedia podaje stan na 2006 w ilości 400 osób.
W okresie turystycznym ilość mieszkańców potraja się. Mamy około 10 hoteli lub pensjonatów, w których czasem trudno znaleźć miejsce.

Turyści chcą też jeść, więc do ich dyspozycji jest 7 restauracji, plus oczywiście można zjeść w hotelu.

GPS
Dla szukających drogi z GPSem - współrzędne:
51°32'28''N
20°08'17''E

Bankomaty
W centrum Spaly bankomat jest w sklepie samoobsługowym zaraz za plebanią kościoła (kierunek na Konewkę). Dostępny tylko w godzinach otwarcia sklepu a więc: 6.30-21:00, a w niedziele od 9:00 do 21:00. Drugi w portierni COS 500m od centrum w kierunku Inowłodza.


4. Podsumowanie

Mój opis jak dojechac do Spały ma wam pomóc w wyborze właściwej drogi, nie wierzcie mi ślepo i sprawdzcie kilka dni przed pzryjazdem jak kursują pociągi autobusy, czy wasz samochód nie wymaga drobnego przeglądu i czy przypadkiem Spały nie przenieśli na Ural.

Po trudach jazdy PKP i/lub PKS wysiądziecie na przystanku w Spale będziecie jeszcze musieli przejść około kilometra pieszo. Kierujecie się do "centrum" i tam jest tylko jedno skrzyżowanie na którym idziecie w strone miejscowości Konewka. Zabudowania dość szybko się kończą i około 500m dalej są dwa/trzy domki i nasz ośrodek. Idąc pieszo nie sposób go przegapić. Po dotleniającym spacerze można uruchomić naszego linuxa i odpocząć.
Strona główna
 
Pingwinaria 2010
Call for Papers
Agenda
Dojazd
Ceny uczestnictwa
Numer konta
Wpłaty
Lista uczestników
Karta uczestnika -- Zapisy
Edycja Pokoju
Wspólna podróż
Regulamin
Chcesz fakturę VAT

nick: 
hasło: 
nowe konto
Nie pamiętam hasła

Ostatnia aktualizacja: 2009-02-23 21:28